Çakra, Sanskrit dilinde tekerlek, ateş çarkı ve dönüş anlamına gelmekle beraber insan bedeninde konumlanmış temel enerji merkezlerini de ifade eden bir kelimedir. Hormonal salgı bezleri, dolaşım, boşaltım gibi vücuttaki tüm sistemlerin çalışmalarını düzenleyen ve merkezi sinir sistemi üzerinde yer alan büyük bir haberleşme ağı görevindedir.

Çakralar, yoga asanalar, nefes ve meditasyon teknikleri sayesinde aktive edildiğinde, tıpkı suyun kendi yatağında engelsiz, özgürce akması gibi, yaşam enerjisi de bedende akmaya, yaratıcı enerjinin önünde engel gördüklerimiz temizlenmeye başlar.

Bu uzun soluklu çalışmalarda, birbiriyle bağlantılı çalışan en önemli 9 çakrayı detaylı şekilde tanıyacağız. Yogada en kuvvetli aracımız olan asanalar, ilgili çakraya özel enerji çalışmaları ve meditasyon teknikleri aracılığıyla çakraların temsil ettiği temel fiziksel, ruhsal ve karakteristik konular üzerinde duracağız.

Temel çakra bilgilerinizin üzerine yeni bilgi ve pratikler eklerken, bedeni ve zihni farklı açılardan gözlemleyeceksiniz. Bu çalışmalardaki bir diğer odağımız; Asanalarda Çakralar-1’de edinilen bilgilerin sindirilmesi ve pratik olarak uygulanabilmesi üzerinde olacak. Tüm seri tamamlandığında, çakralara dair kafanızdaki soru işaretleri teker teker ortadan kalkacak ve aynı zamanda konular üzerinde uzmanlaşma şansını yakalayacaksınız! Fiziksel uygulamaların yanı sıra, çakraların karakterinizin üzerindeki etkilerini ve günlük hayatta size yardımcı olacak çeşitli yöntemler öğreneceksiniz.

Günlük program
– 9’lu çakra sistemi içinde ilgili çakranın 4 element dahilinde incelenmesi (Teorik çalışma- 10.00-10.30)
– Semboller, mudralar, mantralar, besinler gibi bugüne kadar üzerinde az durulan ancak önemli konularla beraber ilgili çakranın karakteristik özelliklerinin incelenmesi (Teorik çalışma- 10.30-11.30)
– Mola 11.30-12.00
– Enerjiyi uyandırmaya dönük yoga asana çalışması (Pratik çalışma- 12.00-13.00)
– İlgili çakraya özel pranayama ve meditasyon çalışması (Pratik çalışma- 13.00-13.30)
– Asana uygulamasında fiziksel ve karakteristik gözlem (Pratik çalışma- 13.30-15.00)

Tarihler:

27 Nisan- 10.00-15.00- Muladhara- Kök Çakra

Kök çakra, varoluş nedenimizi, hangi nitelikleri ortaya çıkarmak için bu dünyada var olduğumuzu ve bize bu yolculukta hizmet eden, etmeyen tüm temel bilgiyi üzerinde taşır. Kök çakrayı anlamak, bu nitelikleri anlamakla beraber bunların ötesine geçmeyi sağlayacak anahtara da ulaşmak demektir!
Fiziksel enerjinin, canlılığın merkezi ve başlangıcı olan bu çakra üzerinde yapacağımız pratikler ile kök enerjiyi derinlemesine deneyimleyeceğiz. Bu çakra aracılığı ile kendi yolculuğumuzun ve mevcudiyetimizin anlamını sorgularken, kök enerjinin uyandırdığı öz-disiplin, maddi-manevi alanlarda biriktirme, başlanılan işlerin devam ettirilmesi gibi karakter üzerindeki güçlü etkilerine ve günlük hayattaki yansımalarına da yakından bakmış olacağız.

28 Nisan- 10.00-15.00- Manipura

Manipura egonun, dönüşümün, iradenin ve kişisel gücün merkezidir. Çakralar serisinin ikinci gününde Muladhara’dan gelen temel enerji ile harekete geçen ve tüm eylemlerin aracı olan bu önemli çakra üzerinde çalışacağız.
Yenilikçi ve dönüştürücü fikirlerin eyleme geçtiği, fiziksel ve zihinsel ataletin yerini harekete bıraktığı, fiziksel kuvvet kadar iradenin ve cesaretin de ortaya konduğu güçlü ve cesur bir Manipura için yoğun pratiklerden geçeceğiz!

18 Mayıs- 10.00-15.00- Svadisthana- Sakral Çakra

Çakra yolculuğunun başlıca taşıyıcısı, yenilik, değişim, coşku, düşünceler, ilişkiler gibi birbirinden çok farklı niteliğin kaynağı Svadhisthana üzerinde çalışarak, yaratım enerjisinin bu seviyede ne anlama geldiğini öğreneceğiz.
Fiziksel, duygusal, ruhsal ve zihinsel olarak birçok konuyu kapsayan ve tamamına kaynaklık eden Svadisthana, asıl bilgiyi öğrenme durumunu da temsil eder. Bilgiyi öğrenmeyi, bilgide derinleşmeyi, derinleşirken çıkabilecek engelleri, öğrenmede sınırın nereye kadar olduğunu ve mevcut kapasitemiz üzerinde çalışarak Svadisthana’yı daha etkin kullanmayı deneyimleyeceğiz.

19 Mayıs- 10.00-15.00- Vishuddi- Boğaz Çakrası

Svadisthana’nın dönüştüğü yerde onu bekleyen Vishuddi, yani saf enerji, gerçek bilgiye ulaşmak için iletişimi, büyümeyi ve genişlemeyi temsil eder.
Kendimizi, özün bir ifadesi olan özgün ve gerçek sesimizi, kişisel iletişim yollarımızı bulmak bu çakra sayesinde mümkündür! İletişimi içten gerçekleştirmek, sadece kendimizi ifade etmek değil bize gelenleri de aynı yolla almak demektir.
Doğru iletişimi kurmak, maddi ve manevi alanda yaratıcı bir ifadeyle yayılıp büyüyebilmek veya küçülebilmek için Vishuddi’yi nasıl kullanılabileceğimizi pratik edeceğiz.

1 Haziran- 10.00-15.00- Anahata- Kalp Çakrası

Alt ile üst çakralar ve maddi ile manevi alanlar arası bir köprü olan Anahata, kişinin dengeyi deneyimlediği, öz benliğini bulduğu, birleşmeyi ve dönüşümü yaşadığı çakradır.
Bu çalışmada, Anahata aracılığıyla sevgi, anlayış, minnet, merhamet, şükran, sabır ve tolerans gibi kavramların gerçekte neler ifade ettiği üzerinde duracağız. Günlük hayatta önümüze çıkan ve bizleri sevginin gerçek formunu yaşamaktan alıkoyan engellere rağmen pratikte nasıl kalacağımız ve yoga pratiğinin iyileştirici gücünden nasıl faydalanabileceğimiz üzerinde çalışacağız.

2 Haziran- 10.00-15.00- Ajna- 3. Göz

Gerçekliğin daha ince niteliklerini algılayan, fiziksel alanın ötesine geçmeye hazır olan Ajna, sezgisel bir duyarlılığa, doğruyu görmeye ve iç algıya açılmaya izin verir.
Anahata ile parçadan bütüne gitmeye başladığımız çalışmaya Ajna’nın niteliklerini gözlemleyerek devam edeceğiz. Algımızı genişletirken, gözün göremediği ancak varlığını sezgisel olarak hissettiği bir alana doğru hareket edecek, saklı his ve yeteneklerimizin ortaya çıkmasına yardımcı olacak çalışmalar yapacağız.

15 Haziran- 10.00-15.00- Kurmanodyam

Hakkında çok fazla bilinmeyen ancak tüm çakra sisteminin yönetimini elinde tutan Kurmanodyam’ın üzerinde çalışacak ve diğer çakralarla olan bağlantısını keşfedeceğiz.
Fiziksel, zihinsel, duygusal yönetim kabiliyetimiz yaşam yolunda bize yardımcı olabileceği gibi engel de olabilir. Bu özel çalışmada, yönetim kabiliyetimizin artırılması ve ihtiyaç duyduğumuz konular üzerinde irade geliştirmek amacıyla pratik yapacağız.
16 Haziran- 10.00-15.00- Nasika ve Sahasrara- Taç çakra
Çakra sistemini izleyerek, maddi alandan manevi ve daha süptil bir alana doğru geçtiğimiz serinin bu son çalışmasında, Nasika ve Sahasrara üzerinde çalışacağız.
Birleşme ve idraki temsil eden Nasika ile bilinç, spiritüel farkındalık ve evrenle birliği temsil eden Sahasrara’yı ayrı ayrı inceleyecek ve ikisini beraber pratik edeceğiz.

Kimler katılabilir?
Daha önceden yoga asana pratiği deneyimi olması bir şart değildir.
Enerji bedeni ve fiziksel beden ile ilgilenen herkes katılabilir.
Konular birbiriyle bağlantılıdır ancak tüm çalışmalara ayrı katılım mümkündür. Her bir çalışma öncesi ilgili çakra ile ilgili teknik bilgi verilecektir.

Fiyat ve katılım şartları
Tek günlük katılım: 260 TL + KDV (5 saat)
Tüm çalışmalara katılım: 1.590 TL + KDV (40 saat)
Üyelere indirim: %10

  • Tarih ve Saat 27-28 Nisan, 18-19 Mayıs, 1-2 Haziran, 15-16 Haziran 10:00-15:00
  • Yer YogaKioo Institute Beylikdüzü
  • Ücret Tek günlük katılım: 260 TL + KDV (5 saat) Tüm çalışmalara katılım: 1.590 TL + KDV (40 saat) Üyelere indirim: