Yin ve Yang, olguların tüm katmanlarını tanımlamak için kullanılan iki terimdir ve yaşamın tüm alanlarına nüfus eder. Yin bir nesnenin karanlık, sabit, potansiyel, dişil ve gizli yönü iken; Yang nesnenin aydınlık, değişken, hareketli, eril ve açığa çıkan yönüdür. Yin yoga kişinin kendi bedenini tanımasına, yavaşlamasına, fiziksel ve zihinsel sınırlarını görmesine yardımcı olur. Yaşama ve kendine karşı farkındalığını güçlendirir. Pozlarda kalma süreleri Yang pratiklere göre daha uzundur, böylelikle vücudun derin bağ dokularına odaklanılır.  Yin yogada derinleştikçe insan kendini sessiz ve yorumsuz bir şekilde gözlemleme kabiliyeti ve sabrı kazanır, bedenini yakından tanır. İnsanın yaşamını temelden değiştiren, dönüştüren bir yaklaşımdır. Yin yaklaşım. Açığa çıkardığı tüm idrak ve farkındalık, ardından başlayacak Yang hareketin de kalitesini belirler. Bu nedenle hayatlarımıza önemli bir farkındalık katar. Yaşamın tüm hızına rağmen bize merkezde kalmayı, yaşama güvenmeyi, olana olduğu haliyle bakabilmeyi öğretir. Çünkü Yin’in özünde teslimiyet yatar ve bize de bunu öğretir. Pratiğimizi fiziksel ve enerjisel boyutta derinleştirecek olan da bu yaklaşımdır. 


Bu program ileri seviye bir programdır ve Yin yoganın uygulama esaslarını ve temel prensiplerini detaylı bir şekilde aktarmak üzere oluşturulmuştur. Kişinin pratiğinde derinleşmesini amaçlar. Programın ana başlıkları ve eğitimin içeriği Yin yogayı ve Yin yaklaşımı hayatınıza dahil etmenize, farkındalıkla uygulayabilmenize ve öğrencilerinize aktarabilmenize yardımcı olacaktır.

*Eğitim 40 saat olup, Uluslararası YogaKioo Institute Türkiye sertifika onaylı olacaktır.

Eğitim İçeriği;

 Yin ve Yang Kavramları

Yin Yoga Uygulamasının Temel Prensipleri, Felsefesi ve Tarihi

Fonksiyonel Anatomi ve Temel Anatomik Kavramlar

Yin Yoga ve Sinir Sistemine Etkileri

Sinir Sistemi Regülasyon Teknikleri

Fizik Bedeni – Enerji Bedeni Bağlantısı

Çakra, Çi ve Meridyen Teorisi

Çakralara ve Meridyenlere Göre Ders Hazırlama

Bandhalar, Pozlarda Uygulamaları ve Enerjetik Etkileri

Poz Aileleri

Temel Pozlarda Kavramlar ve Pozların Yansımaları

Orta ve İleri Seviye Pranayama ve Meditasyon Teknikleri

Sekans Oluşturma, Dersin Enerji Akışını Yönetme ve Bilinmesi Gerekenler

Bu eğitime katılabilmeniz için en az 1 senelik yoga pratiğinizin olması, 200 saatlik en az bir temel yoga eğitmenlik eğitimini tamamlamış olmanız ya da eğitiminize devam ediyor olmanız gerekir. Eğitimini tamamlayan ya da devam eden, Yin yogaya ve ardındaki dinamiğe merak duyan, pratiğinde derinleşmek isteyen, Yin yaklaşımı yaşamına ve pratiklerine dahil etmek isteyen herkes bu eğitime katılabilir. Yin yoga eğitmenliği yolunda devam edecek öğrencilerin 100 saatlik Temel Yin eğitimini de almaları ve stajlarını tamamlamaları gerekir.

ÜCRET: 7900 TL

YER: YogaKioo Antalya

TARİH: 12-15 Ekim 2023

SAAT: 10:00-18:00

  • Tarih ve Saat 12-10-202315-10-2023
  • Yer YogaKioo Antalya
  • Eğitim Ücreti 7.900 TL