Yoga Sutralar-II “Bir Yoginin Özgürlük Rehberi” Çetin Çetintaş

260,00

Günümüzden yaklaşık 2500 yıl önce, Patanjali’nin Sanskrit dilinde yazıya döktüğü Yoga Sutralar; Çetin Çetintaş tarafından orijinal dilinden Türkçeye çevrilmiş ve ilk bölümü Yoga Sutralar I “Bir Yoganin El Kitabı”; ikinci bölümü ise Yoga Sutralar II “Bir Yoginin Özgürlük Rehberi” adıyla yayınlanmıştır.

Yoga Sutralar’ın bu kitapta yer verilen 3 ve 4. Bölümleri, ileri seviye pratikleri ve pratiğin mistik yanını içermektedir. İnsanın kendini bulma yolculuğunda ayrıştığı her şey ile yeniden bütünleşmesiyle ortaya çıkan güçlerini ve bunun sonuçlarını anlatmaktadır. Her bir sutranın tek tek açıklandığı bölümlerin yanı sıra; Pratikriti, Puruşa, Gunalar, Pança Koşa gibi yoga ileri felsefesinin temelini oluşturan konular da ayrı bir bölümde ele alınmıştır.

Bu kıymetli eser, yogilerin başucu kitabı olmasının yanı sıra, varoluşunun sınırlarını merak eden herkes içindir. 

Boyut: 16×21 cm. 240 sayfa. Altın varak baskılı sert kapak. 

Yazarın Notu: Yoga Sutralar’ın, günümüzde birbirinden farklı yorumlara sahip birçok çevirisi mevcuttur. Her bir çeviride aynı sutra, farklı cümleler ile ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu durum, Sanskrit kelimelerin çok anlamlılığından doğan bir sonuçtur. Yoga Sutralar dil bilimi ile çevrildiğinde her zaman eksik kalır; çünkü objenin (Yoga Sutralar) adı, ifade ettiği anlam, objenin varoluş konsepti genellikle birbiriyle iç içe geçmiştir. Yoga Sutralar 3.17’de anlattığı gibi, bu üçü üzerine samyama yapılarak bunlar ayırt edildiğinde, tüm her şeyin anlamı ulaşılabilir olur. Yani Yoga Sutralar sadece okunarak çevrilemez, üzerine yapılan samyama ile, her bir sutra kendini anlatır. Yoga Sutralar’ın üzerine yıllarca süren yoğun pratikler ve ardından gerçekleştirdiğim samyama ile, Myanmar’da manastırda çekildiğim son inzivanın ardından kitap şu an elinizde olan haline ulaştı. Her bir sutrayı; çevirilerinin yanı sıra, sizi taşıdıkları derin anlamlara götürebilmeleri için tek tek açıkladım. Yoga Sutralar’ı öğrenmek, okumak ile gerçekleşmez; yoğun pratik ile gerçekleşir. Bu kitapta öğreneceğiniz bilgileri pratiğinize aktarmadığınız sürece, bunlar sadece bir fikir olarak kalacaktır. 

Bu kitabı, yoga yolunda olan veya kendi özünü arayan herkese yol gösterici olması niyetiyle hazırladım. 

Yoga Sutralar, dört bölümden oluşmaktadır. Bu dört bölümün I ve II. Bölümü ile III. Bölümünün başlangıç sutralarını “Yoga Sutralar I – Bir Yoginin El Kitabı” adı ile ilk cilt olarak yayınladım. III. Bölümden itibaren sutralar, yoğun pratik yapan ve pratiğinde çok derinleşmiş ileri seviye yogilerin anlayabileceği düzeyde bilgiler içerdiğinden; III ve IV. Bölümleri ayrı bir kitap olarak incelemeyi daha uygun bularak, “Yoga Sutralar II – Bir Yoginin Özgürlük Rehberi” adı ile bu kitabı yayınladım.

475 adet stokta

Kategoriler: